Niektórzy twierdzą, że złote czasy dla instalacji fotowoltaicznych już minęły, a teraz jest to już nieopłacalne. Jeszcze inni wieszczą wręcz krach i zapaść rynku OZE. Tymczasem Polacy chętnie wybierają prąd produkowany przez fotowoltaikę, uniezależniając się od dostaw z sieci. Opłacalność tej inwestycji wciąż jest wysoka, mimo zmieniających się przepisów (czego można się było spodziewać). Dowiedz się więc, dlaczego nadal warto wybrać fotowoltaikę dla domu.
Opłaca się to każdemu, kto:
Gdy opłaty za prąd stają się bardzo małe, wręcz symboliczne, można pokusić się o gotowanie na kuchni indukcyjnej, na zakup czajnika elektrycznego, na zbiornik CWU ogrzewany grzałką elektryczną a nie z instalacji C.O. Dom można wzbogacić o szereg urządzeń, które zwiększą komfort i oszczędzą czas, np. autonomiczne roboty sprzątające, systemy smart home, alarm i monitoring. Co ważne, to wszystko może być zasilane przez całą dobę, bez czerpania energii z sieci zewnętrznej.
Aby tak się stało, niezbędny jest domowy magazyn energii. Jego obecność sprawia, że rośnie poziom autokonsumpcji, czyli samowystarczalności energetycznej. Za dnia korzystasz z owoców bieżącej pracy instalacji fotowoltaicznej, w nocy oraz w dni pochmurne czerpiesz energię zgromadzoną w banku energii. Minimalizujesz potrzebę zakupu prądu od dostawcy, uniezależniasz się od taryf i opłat.
Obecnie wielu inwestorów traktuje fotowoltaikę i magazyny energii jako integralną całość, tworząc kompleksowe rozwiązania dla własnych nieruchomości. Co ważne, inwestycja w magazyn energii pociąga za sobą przejście na system rozliczeń net-billing.
Od II połowy roku 2024 mamy do czynienia z taryfami dynamicznymi. Rozliczanie energii w jej ramach polega na stosowaniu godzinowej ceny giełdowej na rynkach następnego dnia. Oznacza to stawki są nierozerwalnie związane z godzinami, w których energia trafia do sieci energetycznej. Im wyższy popyt na energię wykazuje rynek, tym wyższe będą stawki. Natomiast przy spadku popytu obowiązywać będą niższe ceny. Aktualne ceny energii elektrycznej sprawdzisz na stronie CSIRE (Centralny System Informacji Energii).
Przed rokiem 2022 powszechnie obowiązywał system upustów. Zastąpił go system net-billing, czyli system handlu energią elektryczną. Nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta są odsprzedawane do sieci, a każda taka transakcja odnotowywana jest na indywidualnym koncie prosumenta. Tam znajdują się także informacje o zakupie prądu, jeśli okaże się, że gospodarstwo ma wyższe zapotrzebowanie, niż wydajność fotowoltaiki. W przypadku, gdy prosument posiada domowy bank energii, może w ogóle nie kupować prądu z sieci, korzystając ze zgromadzonych zapasów.
Kolejna edycja popularnego programu Mój Prąd sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę oraz magazyny energii wciąż interesuje właścicieli nieruchomości. Oferowane dopłaty pokrywają znaczną część wydatków, tzw. kosztów kwalifikowanych, do których wlicza się nie tylko cena samych urządzeń, ale i audytów, pomiarów oraz montażu.
Pojmowane w ten sposób wsparcie stanowi istotne wsparcie dla budżetu inwestora, tym bardziej że formalności bierze na siebie wykonawca. Posiadając wiedzę i niezbędne doświadczenia, jak również znajomość bieżących przepisów, wykonawca szybko i sprawnie obsługuje inwestycję pod kątem niezbędnej dokumentacji.
Skontaktuj się z nami:
📞 34 343 02 80
📩 biuro@eco-team.net