Fotowoltaika, pompy ciepła, rekuperacja dla domu i przemysłu

Sprawdzone ekologiczne rozwiązania dla domu i przemysłu.

Przewiń

Aktualności

Termomodernizacja z dofinansowaniem

Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie!

Eco-Team dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych! 

W naszej ofercie znajdują się:

Działamy zgodnie z naturą.

Stawiamy na ekologiczne rozwiązania. Odnawialne źródła energii są przyszłością naszej planety, które trzeba wprowadzać już teraz. Naszym celem jest popularyzowanie i wyrażanie rozwiązań dobrych dla natury i efektywnych dla klienta.

Zapraszamy do naszego Showroomu

Pytania i odpowiedzi

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest procesem pozwalającym na przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną, czyli wytwarzaniem prądu ze światła słonecznego. Potocznie fotowoltaiką nazywa się również instalacje służące do pozyskiwania energii, składające się z paneli fotowoltaicznych, inwertera (falownika), konstrukcji nośnej oraz zabezpieczeń po stronie prądu stałego i przemiennego.

Co oznacza skrót PV?

PV to inaczej fotowoltaika (z języka angielskiego: photovoltaic). Skrót używany jest zarówno w odniesieniu do paneli fotowoltaicznych, modułów fotowoltaicznych czy wręcz całych instalacji.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z następujących elementów:

 • paneli fotowoltaicznych
 • falowników/inwerterów
 • systemów montażowych/konstrukcji
 • zabezpieczeń elektrycznych
Jaka jest zasada działania ogniwa fotowoltaicznego?

Zasada działania ogniwa fotowoltaicznego jest dość prosta i w skrócie można opisać ją w następujący sposób:

 • ogniwo składa się z dwóch warstw krzemowych półprzewodników
 • światło padając na powierzchnię ogniwa powoduje przepływ elektronów z jednej warstwy do drugiej
 • aby przywrócić stan równowagi elektrony przepływają obwodem zewnętrznym i w ten sposób generują prąd elektryczny
Czym panele fotowoltaiczne różnią się od kolektorów słonecznych?

Różnica pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi (tzw. solarami) jest znaczna. Proces fotowoltaiczny pozwala zamienić promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, którą możemy wykorzystać na wiele sposobów – do oświetlenia, zasilania, po ogrzewanie. Kolektory słoneczne pozwalają jedynie na konwersję energii słonecznej w energię cieplną. Dodatkowo różnią się od siebie zasadą działania oraz tym, że energię z instalacji fotowoltaicznej można w prosty sposób magazynować, natomiast magazynowanie energii pozyskanej z kolektorów słonecznych jest znacznie bardziej skomplikowane.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

To, że warto inwestować w fotowoltaikę nie pozostawia wątpliwości, niemniej jednak jest kilka argumentów, które potwierdzają, że instalacja fotowoltaiczna to maksimum korzyści przy minimum obsługi. Dlaczego? Instalacja fotowoltaiczna:

 • pozwala ograniczyć do minimum uniezależnienie się od dostawców energii i zmian cen prądu
 • chroni kapitał przez inflacją lepiej niż lokata bankowa
 • podnosi wartość nieruchomości
 • będzie działać przez dziesiątki lat, a zwrot z inwestycji następuje zwykle po ok 7 latach (często nawet szybciej)
 • zmniejsza ryzyko przerw w dostawach energii (zwłaszcza w wersji off-grid lub przy zastosowaniu magazynu energii)
 • często wspierana jest przez programy dofinansowań
 • łatwo dostać na nią kredyt lub leasing
 • pozwala dbać o środowisko naturalne
 • nie wytwarza hałasu
 • estetycznie wygląda

 

Jak prawidłowo dobrać instalację fotowoltaiczną?

Aby prawidłowo dobrać rodzaj instalacji fotowoltaicznej należy przeanalizować kilka czynników, które będą miały na to wpływ. W kwestionariuszu Eco-Team dotyczącym rodzaju instalacji fotowoltaicznej, który wypełniacie Państwo z doradcą przy doborze instalacji zapytamy Państwa o:

 • preferowane umiejscowienie instalacji (budynek mieszkalny/budynek gospodarczy/grunt)
 • rodzaj pokrycia dachu (blachodachówka/dachówka/karpiówka/dachówka Bitumiczna/blacha trapezowa/blacha na rąbek/inne)
 • kierunek spadu dachu (północ/południe/wschód/zachód/inne)
 • roczne zużycie energii elektrycznej (KWh)
 • kąt nachylenia dachu
 • typ dachu
 • moc umowna (moc określona w umowie o sprzedaży energii)
Jak działa falownik/inwerter?

Falownik lub inaczej inwerter to urządzenie które zmienia prąd stały generowany w modułach na prąd przemienny wykorzystywany w domowej instalacji elektrycznej. Parametry falownika takie jak moc dobierane są indywidualnie w zależności od ilości paneli i ich nachylenia oraz orientacji względem kierunków świata. Falowniki można podzielić na on-grid (zależne od sieci energetycznej), off -grid (pracujące niezależnie od sieci energetycznej) i hybrydowe (przystosowane do pracy w systemie on-grid i off-grid). Można je podzielić na jedno- i trój-fazowe.

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest banalny i mogę zrobić go sam?

Montaż instalacji fotowoltaicznej sam w sobie nie wydaje się być zbyt skomplikowany, niemniej jednak decydując się na samodzielny montaż lub zlecenie go pierwszej lepszej, najtańszej firmie instalacyjnej należy mieć na uwadze następujące zagrożenia:

 • błąd w obliczeniach może spowodować niepoprawne działanie instalacji, a gorsza praca paneli zamiast planowanych oszczędności może wywołać straty
 • źle dobrany sprzęt, korzystanie z tańszych zamienników lub łączenie zamienników z oryginalnymi częściami może sprawić, że instalacja nie będzie działała wydajnie
 • łączenie i instalacja paneli PV to moment krytycznym, w którym brak staranności może skutkować awarią lub nieprawidłowym działaniem instalacji
 • do wykonania prawidłowego projektu i montażu niezbędna jest znajomość norm jakościowych, technicznymi i przeciwpożarowych
  błędy w projekcie i montażu mogą stać się przyczyną pożaru (jest to najczęstsza przyczyna pożarów wg badania TÜV Rheinland – Fraunhofer)
Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni, nocą i w zimie?

W pochmurne dni panele fotowoltaiczne produkują energię, jednak nieco mniej niż w słoneczne dni. Podobnie sytuacja kształtuje się w zależności od miesięcy – wiadomo, że w miesiącach wiosennych i letnich dzień jest dłuższy i większa jest także ekspozycja na słońce. Zimą panele nie przestają pracować, niemniej jednak produkują znacznie mniej energii niż latem. Ciekawostką jest, że mróz pozytywnie wpływa na działanie instalacji ponieważ poprawia przepływ elektronów zwiększając wydajność ogniw. W nocy panele nie pracują, niemniej jednak temu problemowi można w łatwy sposób zaradzić – dzięki inteligentnym licznikom i aplikacjom można porównać ile energii wygenerowały ogniwa, a ile zostało zużyte w ciągu doby/miesiąca co pozwoli efektywnie gospodarować nadwyżkami bilansowymi. Idealnym rozwiązaniem są także domowe magazyny energii, które zapewnią dostawę energii także w nocy i miesiącach zimowych. Inwestycja w tego typu urządzenie na chwilę obecną nie jest mała (choć wraz ze wzrostem popularności ceny będą spadać), ale pozwala zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne i minimalizować koszty.

Na czym polega działanie pompy ciepła

Nowoczesne pompy ciepła ogrzewają pomieszczenia w zimie oraz chłodzą je latem. Pompy ciepła energię potrzebną do ogrzewania pozyskują z naturalnych źródeł - ziemi, wody oraz powietrza. Maszyny te odwracają naturalny kierunek wymiany energii, transportując ciepło z ośrodka chłodnego do ciepłego. Takie działanie umożliwia sprężarka oraz specjalny czynnik termodynamiczny zdolny do zmiany stanu skupienia w wyniku jego sprężania i rozprężania. Elementem wyróżniającym pompy ciepła od innych urządzeń, jest fakt, że ilość energii odnawialnej pobranej z otoczenia jest kilkukrotnie wyższa od zużytej energii elektrycznej potrzebnej do przeprowadzenia tego procesu.

Co daje pompa ciepła?

Pompy ciepła ogrzewają budynek darmową energią pochodzącą ze środowiska. Zależnie od zastosowanej technologii, energia może być z dużą skutecznością wykorzystana do zasilania systemu CO i produkcji ciepłej wody. Dodatkowo pompy ciepła to urządzenia ekologiczne - nie emitują spalin i szkodliwych substancji, przez co nie przyczyniają się do powstawania smogu, wpływając korzystnie na jakość lokalnego powietrza.

Jak jest zasilana pompa ciepła?

Najczęstszymi źródłami dla pomp ciepła są powietrze, grunt i wody gruntowe. Aby wykorzystać ciepło z otoczenia, pompy ciepła wymagają tylko niewielkiej mocy elektrycznej do napędu procesów i do działania pompy obiegowej. Często ta energia elektryczna pochodzi z instalacji fotowoltaicznej. Jeśli chodzi o sposób działania to pompy ciepła wykorzystują efekt Joule’a -Thomsona: działając na zasadzie odwrotnej do lodówki - usuwają ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazują energię cieplną do wnętrza domu.
System ogrzewania pompy ciepła składa się z trzech części:

 • systemu źródła ciepła (źródła dolnego), który pobiera energię potrzebną ze środowiska
 • samej pompy ciepła, która powoduje, że ​​odzyskane ciepło z otoczenia jest użyteczne
 • systemu dystrybucji i przechowywania ciepła, który rozprowadza lub tymczasowo przechowuje ciepło w domu (źródła górnego)
Czy pompy ciepła mogą współpracować z instalacją fotowoltaiczną?

Pompy ciepła mogą i wręcz powinny współpracować z instalacją fotowoltaiczną, ponieważ takie zestawienie pozwala na optymalizację kosztów energii. Współpracując z instalacją fotowoltaiczną pompę ciepła można programować w następujących zakresach:

 • praca PC na CWU do 2. wartości wymaganej
 • podniesienie temperatury CWU oX [K]
 • podniesienie temperatury bufora oX [K]
 • podniesienie temperatury pomieszczeń o X [K]
 • obniżenie temperatury pomieszczeń o X [K]
 • obniżenie temperatury w zasobniku buforowym wody chłodzącej o X [K]
Jak odpowiednio dobrać pompę ciepła?

Aby odpowiednio dobrać pompę ciepła najlepiej skontaktować się z naszym doradcą, który przeanalizuje konieczne do doboru pompy ciepła informacje i wskaże sugerowany rodzaj i model urządzenia. Informacje niezbędne to:

 • powierzchnia ogrzewana: m2
 • rodzaj ogrzewania: podłogowe, grzejnikowe, mieszane
 • ocieplenie ścian: materiał i grubość
 • ocieplenie dachu: materiał i grubość
 • okna: ilość szyb i materiał (PCV, drewniane)
 • wentylacja: grawitacyjna, rekuperacja
 • strefa klimatyczna: miejscowość

Informacje pomocnicze to

 • obecne źródło ciepła: rodzaj, moc
 • ilość zużywanego opału/paliwa na rok
 • obecna temperatura zasilania CO

 

Czym jest powietrzna pompa ciepła (pompa powietrze-woda)?

Dzieląc pompy ciepła ze względu na dolne źródło ciepła pompy powietrze - woda są najbardziej popularnym rozwiązaniem ponieważ cechuje je stosunkowo niska cena i prosty montaż. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że warunki mają wpływ na moc i sprawność pompy. Nie można również zapomnieć, że uruchomienie urządzenia może wymagać uprawnień f-gazowych oraz przestrzegania rygorystycznych procedur.
Powietrzne pompy ciepła dodatkowo ze względu na budowę dzielą się na:

 • pompy ciepła typu Split (skraplacz układu chłodniczego znajduje się w jednostce wewnętrznej)
 • pompy ciepła typu Monoblok (cały układ chłodniczy znajduje się w jednostce zewnętrznej)
Czym różnią się powietrzne pompy ciepła typu Split od powietrznych pomp ciepła typu Monoblok?

Powietrzne pompy ciepła typu Split posiadające skraplacz układu chłodniczego w jednostce wewnętrznej:

 • brak możliwości zamarznięcia skraplacza i rurociągu chłodniczego
 • w zależności od rodzaju i ilości czynnika chłodniczego istnieje konieczność zgłoszenia pompy ciepła do CRO
 • uruchomienie urządzenia wymaga uprawnień f-gazowych oraz przestrzegania procedur

Powietrzne pompy ciepła typu Monoblok posiadające cały układ chłodniczy w jednostce zewnętrznej:

 • należy zabezpieczyć pompę ciepła i rurociąg z wodą przed zamarznięciem
 • brak konieczności zgłoszenia urządzenia do CRO
 • uruchomienie urządzenia nie wymaga uprawnień f-gazowych
Czym jest gruntowa pompa ciepła (pompa grunt - woda)?

Pompy ciepła grunt - woda charakteryzują się koniecznością wykonywania stosunkowo drogiego odwiertu. Ich zaletą jest fakt, że stała temperatura gruntu zapewnia stabilną i efektywną pracę. Niemniej jednak ze względu na wysoką cenę i poziom skomplikowania są wypierane z rynku przez powietrzne pompy ciepła.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Rozróżnia się trzy typy pomp ciepła:

 • pompy gruntowe
 • pompy powietrzne
 • pompy wodne

Nasi klienci o nas

"Najbardziej doceniłem to, że firma zaproponowała mi kilka rozwiązań, które zostały dopasowane do moich potrzeb. Dodatkowo serwis zawsze był gotowy do pomocy."

Piotr

"U pracowników widać było, że wiedzą co robią, fachowcy w każdym calu. Proces doradztwa i instalacji przebiegł bardzo sprawnie oraz terminowo."

Wiesław

"Doceniam, że firma jest zawsze w kontakcie z klientem. U mnie były 2 ekipy i każda była zaznajomiona ze sprawą w 100 %. Dostałam fachową obsługę oraz pomoc. Polecam serdecznie!"

Justyna

Eco-Team w liczbach

Ilość wykonanych istalacji OZE

ponad 20 tys. szt.

Moc cieplna z OZE zainstalowana przez Eco-Team

ponad 100 MW

Ilość zredukowanej emisji CO2

24 131 ton/rok

Rocznie wirtualnie zasadzamy

1122,00 hektary lasów

Proces realizacji zamówienia

Badanie potrzeb i prezentacja produktów

Realizację zamówienia zaczynamy od audytu potrzeb klienta oraz prezentacji dostępnych produktów.

Prezentacja oferty dostępnych rozwiązań

Kolejnym krokiem jest przygotowanie oferty, czyli wycena dostępnych rozwiązań.

Podpisanie umowy i ustalenie daty montażu

Po akceptacji oferty przystępujemy do podpisania umowy oraz wyznaczamy daty montażu instalacji u klienta.

Realizacja i uruchomienie instalacji

Ekipa montażystów realizuje zamówienie oraz uruchamia instalację instruując klienta w temacie obsługi urządzeń.

Wspomagamy drużynę Eco-Team AZS Stolzle Częstochowa

Wierzymy w społeczną odpowiedzialność biznesu i jej moc dlatego wspieramy klub siatkarski Eco-Team AZS Stoelze Częstochowa. Zawodnicy odwdzięczają się dając z siebie wszystko i regularnie meldując się w finałach Mistrzostw Polski.

Wspomagamy drużynę Eco-Team AZS Stolzle Częstochowa

  Newsletter

  Bądź na bieżąco z nowościami ze świata odnawialnych źródeł energii!

  Skontaktuj się z nami

   Dane kontaktowe

   ECO-TEAM SP. Z O. O. SP. K.
   ul. Władysława Jagiełły 60
   42-202 Częstochowa

   • 34 343 02 80
   • biuro@eco-team.net