Z roku na rok w zawrotnym tempie przybywa mikroinstalacji fotowoltaicznych. Polacy coraz bardziej doceniają to ekologiczne źródło energii pozwalające żyć w zgodzie z naturą, a przy tym obniżyć wysokość – lub całkowicie zrezygnować – z rachunków za prąd. Jednak ile kosztuje inwestycja w instalację fotowoltaiczną dla domu? Wyjaśniamy!

Od czego zależy koszt fotowoltaiki?

Wskazanie konkretnej ceny fotowoltaiki to zadanie niemożliwe, ponieważ koszt inwestycji jest uzależniony od szeregu czynników, takich jak:

 • podzespoły – panele słoneczne, inwerter, system montażowy i akcesoria to podstawowe elementy każdej instalacji fotowoltaicznej. Różnorodność podzespołów jest ogromna, w związku z czym zróżnicowane są również ceny. Koszt dyktuje jakość wykonania i efektywność podzespołów. Nie bez znaczenia jest też renoma marki;
 • montaż – poszczególne firmy zajmujące się montażem fotowoltaiki indywidualnie wyceniają realizację projektów. Ponadto na cenę montażu wpływ mają również wybrane rozwiązania techniczne oraz ewentualne utrudnienia. Przykładowo montaż modułów na dachu o skomplikowanej budowie wymaga często zastosowania specjalnych konstrukcji montażowych i zawsze jest większym wyzwaniem oraz oznacza dłuższy czas pracy niż realizacja prostego projektu na gruncie. W efekcie dochodzi do wzrostu kosztów;
 • moc instalacji – kluczową rolę odgrywa moc instalacji, ponieważ im większa, tym więcej trzeba zamontować paneli. Oznacza to większy nakład pracy ekipy montażowej, dlatego też rośnie koszt usługi.
Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – przykłady

Domowe instalacje fotowoltaiczne najczęściej mają moc od 3 do 10 kWp. Instalacja o mocy 3 kWp zaspokoi potrzeby niewielkiego, 2-3-osobowego, gospodarstwa domowego o relatywnie niewielkim zapotrzebowaniu energetycznym. Natomiast moc 10 kWp pozwala zaspokoić potrzeby gospodarstwa kilkupokoleniowego, w którym wykorzystuje się ogrzewanie elektryczne lub pod domem stoi samochód elektryczny. W rzeczywistości większość prosumentów korzysta z rozwiązań pośrednich, czyli instalacji o mocy 5-7 kWp. Poniżej przedstawiamy przykładowe, aktualne koszty fotowoltaiki dla domów jednorodzinnych dla instalacji o różnej mocy. Pamiętaj jednak, że ostateczna cena jest uzależniona również od wielu innych czynników:

 • fotowoltaika 3 kWp: 13 000-20 000 zł,
 • fotowoltaika 4 kWp: 18 000-25 000 zł,
 • fotowoltaika 5 kWp: 24 000-30 000 zł,
 • fotowoltaika 6 kWp: 27 000-35 000 zł,
 • fotowoltaika 7 kWp: 34 000-41 000 zł,
 • fotowoltaika 8 kWp: 40 000-47 000 zł,
 • fotowoltaika 9 kWp: 45 000-55 000 zł,
 • fotowoltaika 10 kWp: 49 000-65 000 zł.

Warto mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem mocy fotowoltaiki spada koszt inwestycji w przeliczeniu na 1 kWp instalacji. Wynika to z niewielkiego wzrostu ceny montażu towarzyszącego wzrostowi mocy fotowoltaiki. Montaż kilku dodatkowych paneli nie oznacza konieczności poświęcenia na prace montażowe szczególnie dużej ilości dodatkowego czasu.

Jak widzisz, koszt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego jest uzależniony od wielu czynników. Aby maksymalnie go obniżyć i zoptymalizować inwestycję, niezbędne jest właściwe oszacowanie zapotrzebowania energetycznego i przygotowanie profesjonalnego, dostosowanego do potrzeb projektu. Chętnie Ci w tym pomożemy! Skontaktuj się z nami i przedstaw swoje oczekiwania, a my znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

 

Skontaktuj się z nami: 

📞 34 343 02 80

📩 biuro@eco-team.net