W związku z drastycznymi podwyżkami cen energii i brakami surowców coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem pompy ciepła. Jest to urządzenie, które pobiera ciepło z otoczenia budynku, a następnie przekształca je na energię, którą można wykorzystać do ogrzewania lub ochłodzenia nieruchomości, a także podgrzewania wody. Pomimo niewątpliwej przewagi pompy ciepła nad innymi rozwiązaniami wielu klientów ma  wątpliwości i boi się inwestycji w pompę ciepła, na temat której krąży wiele nieprawdziwych mitów. Poniżej postaramy się je obalić i rozwiać ewentualne wątpliwości:

MIT 1: Pompa ciepła to droga inwestycja

Faktem jest to, że gdy pompy ciepła pojawiały się w Polsce ich zakup oraz montaż były kosztowną inwestycją, na którą mogli pozwolić sobie tylko wybrani. Aktualnie rozwiązanie to jest coraz bardziej popularne, a co za tym idzie, jego ceny są niższe. W przypadku domu 100m² łączne koszty zakupu i montażu urządzenia będą wahać się pomiędzy 40.000 zł a 60.000 zł. Warto jednak dobrze wybrać firmę, której zlecamy instalację. Firmy takie jak Eco-Team najpierw dokonują audytu budynku i dobierają odpowiednią moc urządzenia, a następnie proponują optymalne dla konkretnego domu rozwiązania. Odpowiednio dobrana pompa ciepła pozwoli na znaczące obniżenie rachunków za ogrzewanie budynków. Dzięki temu wydatek związany z montażem urządzenia bardzo szybko się zwróci. Trzeba także zaznaczyć, że możliwe są dopłaty do pomp ciepła takie jak program Czyste Powietrze - warto zapytać o nie naszych specjalistów, którzy wypełnią wszystkie formalności w imieniu klientów, a także – jeśli zajdzie taka potrzeba – pomogą pozyskać finansowanie.

MIT 2: Pompa ciepła może być wykorzystana tylko w nowych domach

W głowach wielu osób wciąż panuje przekonanie, że nowoczesne rozwiązania mogą być stosowane tylko w nowych, dostosowanych do tego budynkach. Warto jednak zaznaczyć, że pompa ciepła może efektywnie działać także we wcześniej wybudowanych obiektach, nawet w tych z lat 60. czy 70., w których przeprowadzono prace termomodernizacyjne. Warunkiem koniecznym jest jednak odpowiednia izolacja ścian i dachu budynków oraz nowoczesna stolarka drzwiowa i okienna, gdyż im lepsze ocieplenie i mniejsze straty ciepła, tym większe oszczędności.

Mit 3: Pompa ciepła generuje duży hałas podczas pracy

Oferowane na rynku pompy ciepła muszą spełniać szereg restrykcyjnych norm. Jedną z nich jest ta związana z emitowanym poziomem hałasu. Aktualnie stosowane urządzenia podczas pracy generują taki rzędu 50 – 60 decybeli, co porównać można do szumu w biurze czy rozmowy dwojga osób. Pompa ciepła nie jest głośniejsza od innych form pozyskiwania ciepła, np. kotła gazowego.

Mit 4: Im większa pompa ciepła, tym lepsza

Jest to jeden z najbardziej bezpodstawnie powielanych mitów. Warto wiedzieć, że moc oraz wydajność pompy ciepła muszą być dostosowane do zapotrzebowania cieplnego konkretnego budynku oraz zużycia ciepłej wody przez jego mieszkańców. Na moc pompy ciepła wpływać mogą także: typ obiektu, zastosowane metody izolacji cieplnej, stolarka drzwiowa i okienna, a także rodzaj grzejników oraz rekuperacja. Doborem mocy oraz efektywności pompy ciepła zajmują się wykwalifikowani specjaliści, na podstawie audytu w konkretnym obiekcie budowlanym. Warto także zaznaczyć, że urządzenie to nie zajmuje dużo miejsca. Wymiary standardowej pompy ciepła to 90 cm x 60 cm x 40 cm.

Mit 5: Pompa ciepła korzysta z prądu, więc nie jest ekologicznym, tanim rozwiązaniem

Faktem jest, że pompa ciepła do pracy wykorzystuje prąd. Energia elektryczna niezbędna jest do zasilania i pracy sprężarki, jednak nie jest ona wykorzystywana do głównego pozyskiwania ciepła, jak ma to miejsce w przypadku innych elektrycznych źródeł ogrzewania pomieszczeń. Pompa ciepła dzięki swej zasadzie działania opartej na pozyskiwaniu darmowego ciepła z otoczenia pracuje z ponad 3 razy lepszą efektywnością niż standardowe kotły elektryczne. Warto także zaznaczyć, że pobór mocy jest stosunkowo niewielki. Koszty zużycia prądu można dodatkowo zmniejszyć, korzystając z urządzenia podczas obowiązywania nocnego cennika za energię elektryczną czy łącząc to rozwiązanie z fotowoltaiką.

Zainteresowaliśmy Cię tematem? Skontaktuj się z nami, a nasz przedstawiciel w ramach bezpłatnego audytu porówna dla Ciebie koszty!