Czy fotowoltaika jest opłacalna w Polsce?

Analiza kosztów i zysków.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika to jedna z najszybciej rozwijających się technologii w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. W Polsce zainteresowanie fotowoltaiką, mimo zmian w systemie rozliczania prosumentów, stale rośnie. Znaczna część klientów przed podjęciem decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych zadaje sobie pytanie, czy fotowoltaika jest opłacalna w Polsce? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeprowadzić analizę kosztów i zysków.

Koszty

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, takich jak moc instalacji, rodzaj i klasa modułów, typy falownika czy dodatkowe elementy takie jak zyskujące na popularności magazyny energii. W Polsce koszt podstawowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kWp wynosi średnio od 20 do 25 tysięcy złotych. Choć koszt ten nie jest mały, pamiętać należy że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja chroniąca nasze oszczędności przed skutkami inflacji, znacząco obniżająca bieżące rachunki za energię oraz podnosząca wartość nieruchomości.

Zyski

Fotowoltaika generuje energię elektryczną z darmowego źródła - słońca. Dzięki temu właściciel instalacji fotowoltaicznej może oszczędzać na rachunkach za prąd. W Polsce przeciętny koszt energii elektrycznej w taryfie G11 wynosi około 0,77 złotych za kWh. Zakładając, że instalacja o mocy 4 kWp wygeneruje rocznie 4000 kWh energii elektrycznej, właściciel może zaoszczędzić maksymalnie nieco ponad 3 000 złotych rocznie na rachunkach za prąd.
Rzeczywista wysokość oszczędności będzie zależała od wysokości cen prądu w kolejnych latach oraz poziomu autokonsumpcji energii, czyli tego ile darmowego prądu będziemy w stanie wykorzystać bezpośrednio w czasie pracy instalacji. Niewykorzystana energia zostaje oddana do sieci, a zysk z jej produkcji zasila nasz depozyt prosumencki czyli wirtualny portfel którym płacimy za kupowaną energię w okresach gdy nasza instalacja nie pracuje - np. w nocy. 

Wady

Cena energii którą wytwarzamy i oddajemy do publicznej sieci nie jest jednak stała. Stawka za energię która następnie zasili nasz wirtualny portfel zmienia się z miesiąca na miesiąc i odzwierciedla dynamiczne zmiany cen na rynku energii. W przyszłości cena sprzedawanej energii będzie aktualizowana co godzinę przez co jeszcze bardziej będzie oddawała ona chwilowy stosunek popytu i podaży. W konsekwencji cena produkowanej przez nas energii często będzie niższa niż stawka taryfowa naszego zakładu energetycznego - sprzedajemy tanio, kupujemy drożej. Warto pamiętać również, że za pomocą depozytu prosumenckiego płacimy jedynie za czynną energię elektryczną - zakład energetyczny do każdej kilowatogodziny doliczy dodatkową opłatę za dystrybucję czyli przesył energii do twojego domu - tego kosztu nasza instalacja fotowoltaiczna nie będzie w stanie pokryć. 

Dlatego też tak ważnym jest skupienie się na maksymalizacji autkonsumpcji energii. Wiązać będzie się to przede wszystkim ze zmianą nawyków jak np. uruchamianie pralki i zmywarki w godzinach południowych kiedy instalacja produkuje najwięcej prądu, a nie późnym wieczorem. Innym sposobem będzie inwestycja w magazyn energii który przechowa dla nas nadwyżki energii bez konieczności sprzedawania ich do zakładu energetycznego.

Dofinansowania

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej można skorzystać z licznych programów gminnych i ogólnopolskich wspierających rozwój prosumenckich mikroinstalacji. “Mój Prąd” to ogólnopolski program wsparcia dla nowopowstałych instalacji PV których moc nie przekracza 10 kWp. Dofinansowanie w formie refundacji kosztów jest wypłacane po złożeniu wniosku i pozytywnej weryfikacji przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - ogranizatora progamu. Beneficjenci mogą liczyć na zwrot do 6000 zł na samą instalację oraz maksymalnie do 23000 zł na instalację wyposażoną w magazyn energii. O szczegółach dowiesz się więcej u naszego doradcy oraz na stronie internetowej programu - Strona główna - Mój Prąd (mojprad.gov.pl)

Podsumowanie

Należy pamiętać, że koszty inwestycji w instalację fotowoltaiczną mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak położenie geograficzne, rodzaj użytych paneli, metoda montażu czy rodzaj falownika. Inwestycja w fotowoltaikę w Polsce zwykle zwraca się w okresie 6-8 lat, co oznacza, że pozostałe lata funkcjonowania instalacji to już czysty zysk. Mimo zmiany sposobu rozliczania prosumentów na mniej przewidywalny inwestycja w instalację fotowoltaiczną zawsze przyczyni się do zauważalnego zmniejszenia wysokości rachunków za energię. Liczne i powszechne programy dofinansowań sprawiają, że opłacalność całej inwestycji jeszcze bardziej wzrasta.  

Nie należy również zapominać o korzyściach środowiskowych wynikających z inwestycji w fotowoltaikę. Takie inwestycje wpływają pozytywnie na redukcję niskiej emisji poprawiając jakość lokalnego powietrza oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych w skali makro, co jest szczególnie istotne w kontekście walki z globalnym ociepleniem.

Podsumowując, fotowoltaika w Polsce może być bardzo opłacalna, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej. Oczywiście, inwestycja wymaga pewnego nakładu finansowego, jednak w perspektywie kilku lat zwraca się i generuje dodatkowe korzyści finansowe i środowiskowe.

Porozmawiaj z naszym specjalistą, aby dobrać instalację do Twoich potrzeb! 

📞 34 343 02 80
📩 biuro@eco-team.net