Organizatorem akcji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Zadaniem tego programu jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jak powstają? W skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.
Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Są to np. pompy ciepła, węzły ciepła, kotły gazowe kondensacyjne, kotły olejowe kondensacyjne, ogrzewanie elektryczne i kotły na paliwo stałe jak węgiel czy biomasa. Dodatkowo oferują też przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Program trwa od 2018 do 2029 roku. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
15 kwietnia ruszyła kolejna edycja programu Mój Prąd. W Mój Prąd 4.0 priorytetem są rozwiązania zwiększające autokonsumpcję oraz zniechęcające do przewymiarowywania instalacji fotowoltaicznych. Od 15 grudnia 2022 w życie wchodzi zmiana zwiększająca dofinansowanie, ze względu na sytuacją gospodarczą (w tym wysoką inflacje i kryzys energetyczny w Europie)
Dla kogo?
Program Mój Prąd 4.0 będzie dedykowany szczególnie osobom, które zgłoszą instalację po 1 kwietnia i które rozliczane będą w myśl nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Zgodnie ze zmianami obowiązujący do tej pory system net-metering zostanie zastąpiony systemem net-biling opartym na sprzedaży nadwyżek prądu z fotowoltaiki i konieczności kupowania energii w przypadku jej niedoborów.
Wysokość dofinansowania w formie dotacji z programu "Mój Prąd 4.0" wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych dla mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz dla dodatkowych elementów zwiększających autokonsumpcję energii elektrycznej w zakresie magazynowania ciepła, magazynowania energii elektrycznej oraz systemu zarządzania energią HEMS/EMS.