Zadbaj o swój dom zamieniając koszty na oszczędności. Poznaj programy finansujące ekologiczne rozwiązania.

Program "Czyste powietrze".
Co?

Organizatorem akcji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Zadaniem tego programu jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jak powstają? W skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.

Dla kogo?

Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Są to np. pompy ciepła, węzły ciepła, kotły gazowe kondensacyjne, kotły olejowe kondensacyjne, ogrzewanie elektryczne i kotły na paliwo stałe jak węgiel czy biomasa. Dodatkowo oferują też przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Jak?

Program trwa od 2018 do 2029 roku. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Program "Mój prąd".
Co?

Na czym polega? Osoby fizyczne instalujące domowy system fotowoltaiczny o mocy od 2 kW do 10 kW będą mogły liczyć na dotację w wysokości do 5 tys. zł. Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych.

Dla kogo?

Dofinansowanie z programu “Mój prąd” można otrzymać, gdy instalacja została zgłoszona po oficjalnym uruchomieniu programu. Osoby które już korzystają z instalacji fotowoltaicznej lub zgłoszą ją do zakładu energetycznego przed startem projektu (30.08), nie otrzymają dotacji.

Jak?

Dofinansowania będą przyznawane na podstawie kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania limitu 1 mld zł czyli 200 tys. gospodarstw domowych.

 

Zainteresowany? Napisz do nas