Zadbaj o swój dom zamieniając koszty na oszczędności. Poznaj programy finansujące ekologiczne rozwiązania.

Program "Czyste powietrze".
Co?

Organizatorem akcji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Zadaniem tego programu jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jak powstają? W skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.

Dla kogo?

Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Są to np. pompy ciepła, węzły ciepła, kotły gazowe kondensacyjne, kotły olejowe kondensacyjne, ogrzewanie elektryczne i kotły na paliwo stałe jak węgiel czy biomasa. Dodatkowo oferują też przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Jak?

Program trwa od 2018 do 2029 roku. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

 

Program "Mój prąd".
Co?

15 kwietnia ruszyła kolejna edycja programu Mój Prąd. W Mój Prąd 4.0 priorytetem są rozwiązania zwiększające autokonsumpcję oraz zniechęcające do przewymiarowywania instalacji fotowoltaicznych. Od 15 grudnia 2022 w życie wchodzi zmiana zwiększająca dofinansowanie, ze względu na sytuacją gospodarczą (w tym wysoką inflacje i kryzys energetyczny w Europie)

Dla kogo?

Program Mój Prąd 4.0 będzie dedykowany szczególnie osobom, które zgłoszą instalację po 1 kwietnia i które rozliczane będą w myśl nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Zgodnie ze zmianami obowiązujący do tej pory system net-metering zostanie zastąpiony systemem net-biling opartym na sprzedaży nadwyżek prądu z fotowoltaiki i konieczności kupowania energii w przypadku jej niedoborów.

Jak?

Wysokość dofinansowania w formie dotacji z programu "Mój Prąd 4.0" wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych dla mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz dla dodatkowych elementów zwiększających autokonsumpcję energii elektrycznej w zakresie magazynowania ciepła, magazynowania energii elektrycznej oraz systemu zarządzania energią HEMS/EMS.

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV – kwota dofinansowania wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 6 tys. zł. W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z magazynem energii dofinansowanie wyniesie:
  • do mikroinstalacji do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 7 tys. zł;
  • do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16 tys. zł

 

 

 

Zainteresowany? Napisz do nas, a wszystkie formalności załatwimy za Ciebie!