Czy fotowoltaika się opłaca w 2023 r.? 

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dział techniki oraz technologia umożliwiająca przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną. Systemy fotowoltaiczne składają się z paneli fotowoltaicznych, falownika oraz opcjonalnie z magazynów energii oraz urządzeń zarządzających rozpływem energii. W panelach fotowoltaicznych znajdują się ogniwa fotowoltaiczne na które padają promienie słoneczne. Powodują one uwalnianie elektronów co z kolei generuje stały prąd elektryczny, który przepływa przewodami do inwertera. Inwerter natomiast przekształca prąd stały na prąd przemienny, który zostaje wykorzystany  w domu a jego nadwyżka oddana do sieci elektroenergetycznej.

Zalety fotowoltaiki 

Instalacja fotowoltaiczna ma wiele zalet. Jednym z głównych atutów tej technologii jest ekologiczność. Fotowoltaika nie emituje żadnych substancji szkodliwych do atmosfery, w przeciwieństwie do produkcji energii w elektrowniach węglowych czy gazowych. Dzięki temu, korzystanie z energii słonecznej przyczynia się do poprawy jakości powietrza i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Kolejną zaletą fotowoltaiki jest niezależność energetyczna. Własna instalacja fotowoltaiczna umożliwia produkcję energii elektrycznej, która jest wykorzystywana w domu, co zmniejsza pobieranie energii z sieci i obniża rachunki za prąd. Warto również zauważyć, że panele fotowoltaiczne mają długi okres użytkowania, są odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają częstej konserwacji. W przypadku awarii lub uszkodzeń, naprawa paneli jest stosunkowo prosta i nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Koszty instalacji fotowoltaicznej zależą od wielu czynników, takich jak poziom nasłonecznienia, liczba paneli, rodzaj inwertera czy wybór instalatora. Jednakże, w ostatnich latach, koszty instalacji fotowoltaicznej systematycznie spadają, a technologia ta staje się coraz bardziej dostępna dla przeciętnych konsumentów. Średni koszt instalacji fotowoltaicznej to między 20 000 - 40 000 zł. Dodatkowo, można znaleźć wiele programów w tym rządowych, wspierających inwestycje w fotowoltaikę (np. Mój Prąd 5.0), co znacznie redukuje koszty inwestycji, o czym więcej przeczytasz TUTAJ.

Wymagania montażu fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się w prawie każdym domu. Montaż systemu fotowoltaicznego na dachu budynku wymaga spełnienia kilku wymagań. Przede wszystkim, konieczne jest posiadanie odpowiednio ukształtowanej powierzchni dachu, która będzie gwarantowała odpowiednie nasłonecznienie. Najlepsze wyniki uzyskuje się na południowej ekspozycji dachu, ale panel słoneczny może być również zamontowany na innych ekspozycjach, takich jak wschodnia lub zachodnia.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest kąt nachylenia dachu. Optymalny kąt wynosi od 30 do 40 stopni, ale panele mogą być zamontowane na dachach o różnych kątach nachylenia, od płaskiego do niemal pionowego. Przed montażem paneli fotowoltaicznych, konieczne jest również przeprowadzenie wstępnej oceny stanu technicznego dachu i jego nośności. Dach powinien być w dobrym stanie i mieć odpowiednią nośność, aby unieść dodatkowe obciążenie, jakim są panele fotowoltaiczne.

Jeśli nie ma możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na dachu, można wykonać instalacje gruntową. Przed podjęciem decyzji o inwestycji w fotowoltaikę, warto skonsultować się z naszym przedstawicielem, który oceni i doradzi jaką instalację najlepiej wybrać.  

Podsumowanie 

Podsumowując, fotowoltaika to inwestycja w przyszłość, która pozwala na długofalowe oszczędności. Systemy fotowoltaiczne umożliwiają korzystanie z czystej energii ze źródła odnawialnego i niezależność energetyczną. Jednak przed podjęciem decyzji o inwestycji, warto dokładnie przeanalizować koszty, wymagania techniczne oraz możliwości instalacji na naszym domu. Inwestycja w fotowoltaikę może okazać się nie tylko opłacalna, ale również przyczynić się do ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza.

Porozmawiaj z naszym specjalistą, aby dobrać instalację do Twoich potrzeb! 

📞 34 343 02 80
📩 biuro@eco-team.net