Jak działają pompy ciepła? Wyjaśniamy zasady działania pompy ciepła

Na rynku znaleźć można pompy ciepła powietrzne, gruntowe oraz wodne. Podział ten został dokonany na podstawie źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło, jednak zasady działania urządzań są bardzo podobne we wszystkich 3 przypadkach. W poniższym tekście skupiamy się na wyjaśnieniu, jak działają pompy ciepła, jakie grzejniki sprawdzą się do nich najlepiej oraz czym są bufory.

 

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła to coraz częściej stosowane rozwiązanie, pozwalające na ogrzewanie pomieszczeń. Ma ono szereg zalet, a do najważniejszych zaliczyć można: brak negatywnego wpływu na środowiskowo, możliwość zainstalowania całkowicie bezobsługowego urządzenia, niskie koszty eksploatacji, małą ilość zajmowanego przez sprzęt miejsca, jak i wysoką żywotność sprzętu.

 

Wiele osób zastanawia się, jak działa pompa ciepła https://www.eco-team.pl/oferta/pompy-ciepla/ Proces bazuje na wymuszeniu zmiany kierunku przepływu ciepła, przepompowaniu go ze źródła dolnego (gruntu, powietrza, wody) do górnego (systemu ogrzewania pomieszczeń), wykorzystując do tego energię elektryczną. Pompa ciepła pracuje w obiegu zamkniętym, a jej elementami są wymienniki ciepła – parownik oraz skraplacz, a także zawór rozprężny. Pierwszym krokiem jest pobranie energii u źródła, opiera się na przekazaniu czynnika roboczego (mieszaniny cieczy i gazu) do parownika. Odparowuje tam, pobierając ciepło. Zmienia stan skupienia na parowy, a następnie zasysany jest przez sprężarkę, która wywołuje wzrost temperatury i ciśnienia. Na kolejnym etapie przekierowywany jest do skraplacza, gdzie zmienia stan skupiana na ciekły, oddając energię do instalacji. Ostatnim krokiem jest obniżenie temperatury i cienienia przez zawór rozprężany.

 

Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Znając zasadę działania pompy ciepła, wielu czytelników może zastanawiać się, jakie grzejniki sprawdzą się do tego sposobu ogrzewania pomieszczenia. Często stosowanym rozwiązaniem są modele płytowe dostosowane do instalacji niskotemperaturowej. Gwarantują one duży obszar wymiany ciepła, przez co są niezwykle ekonomiczne. Ponadto pompy ciepła połączyć można z bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami, a mianowicie klimakonwektorami oraz grzejnikami kanałowymi. Warto zaznaczyć, że inhalacja nie będzie działać prawidłowo w połączeniu z wysokotemperaturowymi grzejnikami starego typu.

 

Bufor do pompy ciepła - ważny element instalacji

Bufor to zbiornik, w którym przechowywana jest woda zasilająca ogrzewanie domu, nazywana także wodą grzewczą. Schemat podłączenia pompy ciepła z buforem opiera się na tym, że woda ogrzana przez urządzenie trafia do zbiornika, skąd pobierana jest przez instalację ogrzewania w ilości i o temperaturze niezbędnej do zapewnienia zadanej temperatury we wnętrzu. Jest to obowiązkowy element instalacji, która ciepło pozyskuje z gruntu. Wynika to z faktu, że nie modulują one swojej mocy. Warto jednak zaznaczyć, że sprawdzi się także w przypadku pozostałych typów pomp ciepła. Dzięki niemu możliwe jest zwiększenie żywotności instalacji, a zastosowanie niektórych z typów umożliwia także podgrzewanie wody.

 

Dostępne na rynku bufory do pomp ciepła to modele: bez wymiennika, wymiennikiem, podgrzewacz wody kombinowany oraz podgrzewacz wody higieniczny. Każdy z nich ma inne funkcje.

 

Kolejnym z ważnych aspektów podczas wyboru tego elementu jest jego pojemność. Szacuje się, że powinna wynosić minimum 10 l na 1 kW mocy pompy ciepła, jeśli w budynku zastosowane jest ogrzewanie podłogowe i dwa razy tyle w pozostałych przypadkach.