Zadbaj o swój dom zamieniając koszty na oszczędności. Poznaj programy finansujące ekologiczne rozwiązania.

Program "Czyste powietrze".
Co?

Organizatorem akcji jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Zadaniem tego programu jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jak powstają? W skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.

Dla kogo?

Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Są to np. pompy ciepła, węzły ciepła, kotły gazowe kondensacyjne, kotły olejowe kondensacyjne, ogrzewanie elektryczne i kotły na paliwo stałe jak węgiel czy biomasa. Dodatkowo oferują też przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Jak?

Program trwa od 2018 do 2029 roku. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Program "Mój prąd".
Co?

Na czym polega? Osoby fizyczne instalujące domowy system fotowoltaiczny o mocy od 2 kW do 10 kW będą mogły liczyć będą mogły liczyć na dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 3 tys. zł. Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych.

Dla kogo?

Dofinansowanie z programu “Mój prąd” można otrzymać, gdy instalacja została zgłoszona po oficjalnym uruchomieniu programu. Osoby które już korzystają z instalacji fotowoltaicznej lub zgłoszą ją do zakładu energetycznego przed startem projektu (obecna edycja programu wystartowała 1.07.2021), nie otrzymają dotacji. Dofinansowaniu nie podlegają projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Jak?

Dofinansowania będą przyznawane na podstawie kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania limitu 534 000 000 zł.

 

Zainteresowany? Napisz do nas